Закарпаття Галичина Волинь Поділля Київщина та Житомирщина Слобожанщина Донецький регіон Придніпровя Причорномор'я Крим

Остання новина

переглянути всі новини
28 серпня

Иннаугурация органа в Золочеве

28 августа 2019 года в храме Успения Пресвятой Девы Марии в городе Золочев Львовской области состоялось осящение органа после глубокой и всесторнней реставрации. Торжественную литургию провели епископ Леон Малый и настоятель храма. "Первый аккорд" на обновлённом органе прозвучал в исполнении органиста и регента хора Эдварда Куца, которые были специально приглашены для этого меропрятия из Львова. После литургии состоялся органный концерт. Солистка Львовского Дома органной и камерной музыки Надежда Величко исполнила специально подобранную программу из произведений, которые наиболее полно раскрывают тембрально-акустические возможности органа.
Орган в костёле Золочева имеет давнюю историю, в нынешнем виде был построен мастером Алоизом Конечным в 1904-1906 годах на основе более давнего инструмента известного львовского мастера Игнация Жебровского. Реставрация органа проводилась под руководством львовского органного мастера Виталия Чижевского при финансовом участии Министерства культуры и искусств Республики Польша. Была проделана огромная работа от полной разборки органа, замены изношенных частей до реставрации элементов украшения. После продолжительной и кропотливой работы орган засверкал своими чудесными визуальными и акустическими красками. Реставрации органов подобного объёма и глубины в Украине проводятся не часто, это одна из самых значительных работ мастера Чижевского. Орган имеет 13 регистров, 2 мануала и педаль, по характеру звучания представляет собой типично романтический инструмент с определённо религиозной функциональностью.
Поробнее об органе и результатах реставрации будет сообщено дополнительно.

 

9247

Начало торжественной иннаугурации органа

9243

Мастер Виталий Чижевский рассказывает историю органа

9236

Музыкальное сопровождение литургии. За органом - Эдвард Куц

9255

За органом- Надежда Величко

9283

 

 


Наталія Дмитрівна Висіч † (Ужгород) – органістка, педагог, солістка Закарпатської обласної філармонії, Заслужена артистка УРСР (1991)

 

Наталія Дмитрівна Висіч (21.08.1951 – 22.06.2013) народилась в Мукачеві. Батьки приділяли увагу естетичному вихованню, то ж не випадково, що по завершенню навчання в Мукачівській музичній школі (викладач – Шапран Л. Л.), вона приїхала до Ужгорода для продовження навчання в Ужгородському державному музучилищы, де стала студенткою по класу фортепіано (викладач Волковська М.С.) і по класу органа у одного з найвидатніших закарпатських композиторів,  заслуженого діяча мистецтв України Степана Мартона. Саме ця зустріч стала однією із найбільш визначальних у житті Наталії Висіч.

В 1970 році Наталія поступила до Київської державної консерваторії, де займалась фортепіано в класі професора Снегірьова А.М. та по органу в класі професора Котляревського А.Н. По завершенню навчання їде працювати у Черкаси. Згодом  вона продовжила вдосконалення по органу в аспірантурі при Київській консерваторії та на стажуванні при Московській консерваторії (1984; керівник – проф. Л. Ройзман).

В 1978 році керівництво області ­запросило Наталію Висіч на роботу солісткою-органісткою Закарпатської обласної філармонії, де вона працювала до останньогодня свого життя.

Працюючи в Закарпатській філармонії, вона об‘їхала з концертами практично всю Україну, Росію, Прибалтику, Середню Азію, країни центральної та східної Європи, неодноразово була дипломанткою та лауреаткою республіканських та міжнародних конкурсів в Польщі, Словаччині, Німеччині,  Франції.  За час своєї кар’єри вона успішно співпрацювала з видатними органістами та диригентами сучасності, зокрема: Б. Руденко, О. Басистюк, Б. Которовичем, П. Полухіним, Г. Вазіним, А Шароєвим, Р. Філіпчуком, Р. Коффманом. На обласній сцені Наталія Дмитрівна часто виступала з симфонічним і камерним оркестрами філармонії, кращими вокалістами та інструменталістами краю.

Поряд з виконавською діяльністю Наталія Висіч з великим натхненням передавала таємниці свого ремесла молодому поколінню. Так, з 1985 року за ініціативою директора музичної школи № 1 Яна Шляхти відкривається перший в Україні клас органа в музичній школі, з 2006 року завдяки співпраці з дирекцією Ужгородського державного музичного училища вдалося  відновити органний клас в цьому закладі. Широкий резонанс та авторитет та популярність здобув започаткований у 2008 році міжнародний молодіжний органний фестиваль, який проводиться з того часу щорічно.