Львів. Музей історії релігії

 

Орган був виготовлений у 1911 році на львівській фабриці Мечислава Янішевського, але органобудівник використав більш ранній корпус органа. Орган був збудований для костьолу св. Мартина у Львові, де знаходився до кінця 1950-х років, поки костьол не передали військовій частині.

На початок 1980-х років в органі залишились лише великі дерев’яні труби, а на початку 1990-х років будівлю передали громаді євангельських християн, а залишки органа перевезли з костьолу до Музею історії релігії. Після перенесення органа за його реконструкцію взявся рганіст і органний майстер Віталій Півнов. Більшість металевих труб довелось замінити – розрахунок і виготовлення нових труб
необхідної мензури здійснив сам майстер. Довелось реставрувати механіку та систему включення регістрів, тонувати нові труби, надати проспекту естетичного вигляду.
Спочатку орган розмістили у вівтарі Домініканського костьолуу Львові, але приміщення спільно використовувалось для потреб греко-католицьої церкви Пресвятої Євхаристії та музею, тому незабаром розпочались протести священиків проти такого розміщення органа, тому у 2004 році орган довелось перемістити в ліву бічну каплицю. В. Півнов перебудував інструмент. Раніше орган був повернутий до слухачів своєю широкою стороною, яка вважалась його фасадом, фасадом стала бокова сторона, де сидить органіст. З естетичних міркувань майстру довелось переробити фасад, надавши йому більшої декоративності.
В середині 2000-х років на вимогу священників орган був переміщений у приміщення коишньої трапезної храму,у більш зручне для проведення концертів місце. Мастру Півнову знову довелось розбирати ізнову збирати орган для переміщення. Одночасно майстер проводить глибоку реконструкцію інсрументу, яка не закінчена
Орган має 11 регістрів, один мануал і педаль, 886 труб. За час перебування в музеї після декількох переміщень та перебудов орган став мало нагадувати за своєю диспозицією та звучанням романтичний тип костьольного органа, яким він колись був при побудові, його звучання стало більше подібне на барокове. Орган активно використовується в органних концертах, якікористуються значною популярністю.

 

Dominic 08