Львів. Костьол св. Петра і Павла монастиря ієзуітів


У 1889 році в костьолі був поставлений новий орган. Орган виконала фірма Ігнація Жебровського. Новий орган мав 24 регістри (10+7/7). В першому мануалі переважали духові інструменти, чим орган мав нагадувати звучання військового духового оркестру. Незвичайним у органі було застосування 32-футових (Kontrabass) труб та характерно «військового» і рідкісного регістра Gvardiöl (Gvardian) – 16-футового принципала. У 1927–1928 рр. львівська фірма Рудольфа Хаасе відновила орган, а у 1933 р. Валентин Якобяк позолотив його.
Від орана до сьогоднішнього дня збереглись проспект, ігровий стіл, міхи, система управління,
частина великих дерев’яних та металевих труб. Особливо гарними є позолочені фігурки з музичними інструментами в руках: цар Давид із лірою, свята Цецилія з органчиком та дві музи з мандоліною та флейтою, якими прикрашений проспект органа. Фігурки на органі за розмірами та стилем виконання відповідають іншим скульптурам, які містяться у різних кутках костьолу.
Орган, як історична пам’ятка музичної культури і органобудування, що збереглась в такому повному обсязі, потребує особливої уваги та охорони. Крім того, це один із двох органів Ігнація Жебровського,
що збереглись в Україні. Залишки цього видатного органа дають повну уяву про засади та технічні рішення, які використовувались органобудівниками в минулому; їх можна демонструвати, як самостійний музейний експонат.
В кінці 2011 року костьол передали під опіку військової капеланії греко-католицької церкви, яка відновила богослужіння і має намір реставрувати сакральні та мистецькі пам’ятки, в тому числі орган.

 

Iesuit 01