Львів. Латинський собор. Великий орган

 

Орган, побудований Яном Слівінським у псевдоготичному проспекті, має 23 (10+7/6) регістри, розміщені у двох шафах; з лівого боку міститься секція педалі, а з іншого боку – мануалів. Стіл гри встановлений окремо перед правою секцією. Органіст сидить спиною до органа, що робить його роботу зручною, як для супроводу хору, так і для самостійної гри під час проведення служб. Слівінський не розробляв новий дизайн проспекту, а використав варіант 20-регістрового органа, збудованого ним у 1878 році в костьолі францисканців у Кракові – інструменти дуже подібні.

Орган знаходиться достатньо високо на хорах над центральним входом, тому його справжні розміри скрадуються висотою. Для органа характерним є насичене густе звучання. На частку 16-ти і 8-ми футових регістрів припадає 15 із 23. Такий набір є типовим для тогочасних костьольних органів, якнайбільше відповідає функціональному призначенню. Разом з тим, орган має достатньо можливостей для прозорого, легкого, небесного звучання і є характерним зразком костьольних органів романтичного типу, які виробляла фабрика органів костьольних і гармоній Яна Слівінського у Львові.
На ігровому столі є напис польською мовою: «30 червня 1899 Ян Борусевич», а на найбільшій трубі проспекту напис: «зроблено на фабриці Яна Слівінського у Львові виконав Франтішек Вінярський
року 1899, 5 місяця...»
Орган має механічну трактуру, яка не вимагає особливих зусиль при натисканні клавіш, а звук отримує точний і чіткий початок. Звучання органа під час богослужіння не дає повної уяви про його потенційні можливості. Органісти, які мали можливість грати на ньому відзначають вдале інтонування, приємний звук, шляхетний оркестр, але відмічають деяку незручність через те, що педаль на півтона зміщена вліво, тому потребує часу, щоб призвичаїтись. У концертному виконанні орган не наповнює величезний простір базиліки, йому дещо бракує гучності. У 1976 році інструмент перебудував Ромуальд Єрмакс з Риги. Були переставлені місцями деякі регістри, після чого орган став трохи голосніший.

 

Katedra 02

 

Katedra 03

 

Katedra 01