28 августа 2019 года в храме Успения Пресвятой Девы Марии в городе Золочев Львовской области состоялось осящение органа после глубокой и всесторнней реставрации. Торжественную литургию провели епископ Леон Малый и настоятель храма. "Первый аккорд" на обновлённом органе прозвучал в исполнении органиста и регента хора Эдварда Куца, которые были специально приглашены для этого меропрятия из Львова. После литургии состоялся органный концерт. Солистка Львовского Дома органной и камерной музыки Надежда Величко исполнила специально подобранную программу из произведений, которые наиболее полно раскрывают тембрально-акустические возможности органа.
Орган в костёле Золочева имеет давнюю историю, в нынешнем виде был построен мастером Алоизом Конечным в 1904-1906 годах на основе более давнего инструмента известного львовского мастера Игнация Жебровского. Реставрация органа проводилась под руководством львовского органного мастера Виталия Чижевского при финансовом участии Министерства культуры и искусств Республики Польша. Была проделана огромная работа от полной разборки органа, замены изношенных частей до реставрации элементов украшения. После продолжительной и кропотливой работы орган засверкал своими чудесными визуальными и акустическими красками. Реставрации органов подобного объёма и глубины в Украине проводятся не часто, это одна из самых значительных работ мастера Чижевского. Орган имеет 13 регистров, 2 мануала и педаль, по характеру звучания представляет собой типично романтический инструмент с определённо религиозной функциональностью.
Поробнее об органе и результатах реставрации будет сообщено дополнительно.
Начало торжественной иннаугурации органа
Мастер Виталий Чижевский рассказывает историю органа
Музыкальное сопровождение литургии. За органом - Эдвард Куц
За органом- Надежда Величко
Давно Львівський кафедральний собор римсько-католицької церкви не бачив на музичних акціях в своїх стінах такого скупчення народу, як концерти, що відбулись сьогодні на честь інаугурації відновленого органа «малого хору» (про саме відновлення читайте повідомлення від 18 грудня 2018 року). Тисячі людей прийшли, щоб взяти участь в урочистій месі з нагоди національного свята Польщі - Конституції 3 травня 1791 року - і почути оновлений орган. У тій Конституції бачили зразок успішних внутрішніх реформ, надію на відновлення незалежної Польщі і створення в ній справедливого суспільства, тому це свято сьогодні так співзвучне не тільки етнічним полякам, але також сподіванням і надіям українців.
Після урочистої меси відбувся святковий концерт камерного оркестру та відновленого органа, в якому брали участь органіст, професор Віктор Лияк, Львівський камерний оркестр «Академія», концертмейстер - професор Артур Микитка, диригент - професор Ігор Пилатюк. Програму концерту (можна знайти в Інтернеті) склали два концерти Георга Фрідріха Генделя і концерт Франца Йозефа Гайдна.
Дивно, що цей маленький орган всього на 6 регістрів цілком наповнював звуковий простір величезної базиліки. Перше, що моментально сприймалось на слух - це пропорційно-гармонійна співзвучність саме цього органа та оркестру, ніби вони створені одне для одного. З одного боку, таке враження складалося від своєрідного тембрового забарвлення інструмента, з іншого боку, завдяки безперечній майстерності музикантів. Для характеристики звучання органа найбільше підходить слово «чарівний»: звук органа чарівний, нагадує дзвіночки - ніжний, делікатний, витончений. Чарівний.
До інаугурації органа Міністерство культури Польщі та Інститут «Полоніка» підготували компакт-диск із записом концертів, що прозвучали сьогодні, запис яких був проведений під час холодних грудневих вечорів і ночей після закінчення робіт з відновлення органа.
На фото показані епізод сьогоднішнього концерту, професор Віктор Лияк і органний майстер Бернард Термен, які брали участь у відновленні органа, запису концертів і сьогоднішнього західу.
Орган повертається до церкви
В кінці березня 2019 року органний майстер Шандор Шрайнер з помічницею закінчили демонтаж органа в Городні Чернігівської області для его транспортування і встановлення в парафії Різдва Пресвятої Діви Марії в с. Сторожниця Ужгородського району Закапатскої області. Орган купила у приватної особи релігійна громада Сторожниці.
Орган німецькой фірми Orgelbau Michael Weise, opus 518 був придбаний приватною особою в одній з церков у Німеччині і знаходився в приватному будинку. В органі п'ять мануальних регістрів и subbas 16' – в педалі. Існує копула мануала з педаллю. Трактура органа – пневматична.
Орган повернається до церкви, де планують активно задіяти його під час служб.
21 січня 2019 року на офіційному порталі Римсько-католицької церкви України у повідомленні «Перший органний концерт у Запоріжжі та перше звучання органа в Перечині на Закарпатті» – http://rkc.in.ua/index.php?&m=n&f=a201901&p=20190118a&l=r повідомлялось, що 17 січня відбувся органний концерт в костелі св. Августина у Перечині на Закарпатті. Інструмент подарував парафії органіст Янош Иболчиш.
Істина про концерт, що відбувся в Перечині виявилась правдивою, але жахливою: концерт таки відбувся, але не на відновленому духовому органі, який знаходився на хорах костьолу, а на вживаному електронному, який подарував храму названий вище органіст.
У Метрополітальной базиліці Успіння Пресвятої Діви Марії (Кафедральному Латинському соборі) у Львові завершена реставрація органа-позитива "малого хору" в пресвітерії. Реставрацію проводив органний майстер Бернард Термен із Вільнюса з групою помічників. Раніше були зібрані старі труби, що зберігалися на горищі собору, і вивезені в Литву для робіт в органній майстерні. Практично всі труби автентичні, але вимагали реставрації: відновлення пом'ятих мензур, запаювання дірок, додавання розмочаленних кінцівок, відновлення лабіальних щілин і губок. Через відновлювальні роботи пройшли практично всі 312 труб органа.