Львів. Латинський собор. Орган «малого хору» 

 

На північній стіні Латинського собору на спроектованих Ф. Маєрським з Перемишля музичних хорах над пресвітерієм існує інший орган-позитив на 7 регістрів без педалі, так званий орган «малого хору», збудований в кінці 1896 року на фабриці Яна Слівінського в готичному стилі. Замовлений через капітул, орган повинен був мати 8 регістрів і близько 450 пищалок і призначався для супроводу хору у вівтарі, але на корпусі існує лише 7 важелів для регістрів, а остання відома диспозиція має ще менше регістрів – всього шість. Є. Шибальський приписує будівництво органа близько 1870 року фірмі Романа Духенського. На найбільшій трубі в проспекті є напис: «25.Х.1896 F. Winiarski». Францішек Вінярський був працівником фабрики Слівівнського і займався виготовленням труб. Аналогічний напис існує на трубі великого органа.
18 грудня 2018 року завершена реставрація органа-позитива "малого хору" в пресвітерії. Реставрацію проводив органний майстер Бернард Термен із Вільнюса з групою помічників. Раніше були зібрані старі труби, що зберігалися на горищі собору, і вивезені в Литву для робіт в органній майстерні. Практично всі труби автентичні, але вимагали реставрації: відновлення пом'ятих мензур, запаювання дірок, додавання размочаленних кінцівок, відновлення лабіальних щілин і губок. Через відновлювальні роботи пройшли практично всі 312 труб органа.
У реставрованому органі збереглися труби чотирьох регістрів Духеньского і два регістра фабрики Слівінського. Від фабрики Слівінського роботи курував підмайстер'я Францішек Венярский, під його керівництвом був також виготовлений новий проспект. Майстер-реставратор Бернард Термен розповів, що труби регістрів Духеньского за зовнішнім виглядом, характером мензури і матеріалом відрізняються від труб фабрики Слівінського.
Орган має 6 регістрів, один мануал на 54 клавіші, трактура механічна.

 

IMG 20181215 194543 aaa