Жовква. Костьол св. Лаврентія-мученика


За ініціативою ксьондза Василя Павелка громада поступово відновлювала костьол та інструмент. У 1998 році фасад органа був відреставрований. Роботи проводив Петро Кознарський, експерт Міністерства культури і мистецтв з охорони нерухомих пам’яток культури Республіки Польща. Проспект органа Духенського, виконаний у класичному стилі, був приведений у добрий стан, пофарбований, позолочений. У проспект були встановлені суцільні циліндричні дерев’яні бруси, стилізовані під органні труби, пофарбовані у сріблястий колір металу; все інше – механізм, пульт, міхи були відсутні, але красою проспекту орган справляв сильне враження.
15 липня 2005 року розпочався новий етап відродження органа. В старому корпусі Духенського польські майстри з Бельсько-Бяли на чолі з Єжи Куклею змонтували орган, закуплений і перевезений з Швейцарії, з міста Нейруд, кантон Женеви. Цей орган був виготовлений у 1900 році на фірмі «Tchanoun» в Женеві. Орган має 16 регістрів, 2 мануали і педаль, пневматичну трактуру. Замість декоративних труб на проспекті були встановлені справжні звукові. Через обмежений простір хорів довелось перебудовувати інструмент: регістри педалі розділити на дві симетричні частини, пульт заглибити у проспект. Орган має приємні і м’які основні голоси Montre і Bourdon. Загалом, диспозиція відповідає органам французького типу. Звучання лагідне, а тембри голосів збалансовані.
25 вересня 2005 року відбулась урочиста літур гія посвячення нового органа за участі глави римо-католицької церкви в Україні, Митрополита Львівського Кардинала Ма р’яна Яворського. Посвячення самого інструмента здійснив отець-настоятель, декан з Поляниці Здруй (Польща) прелат Антоні Копач, який був ініціатором, благодійником та натхненником перевезення органа в Жовкву. Після освячення відбувся урочистий концерт, в якому Єжи Кукля продемонстрував можливості нового інструмента.

 

Zowkwa 02

 

Zowkwa 03