Золочів. Костьол Успіння Пресвятої Діви Марії


У 1838 році після ремонту костьол набув новий орган. Проспект органа був виконаний в стилі неорококо з використанням елементів попереднього органа. Дерев’яний поліхромовий корпус був прикрашений рослинним орнаментом, складався з трьох секцій, головна з яких вища і увінчана різьбленим янголом з XVIII ст., а бічні вежі – різьбленими квітами. Орган мав дев’ять регістрів.
18 жовтня 1889 року Ігнацій Жебровський закінчив новий інструмент, який мав 13 регістрів, а у 1903 він здійснив ремонт. Пізніше значиться невеликий ремонт чи удосконалення, який виконала фабрика Мечислава Янішевського.
На внутрішній стороні корпуса існує напис бронзовою фарбою: «29/5 1906 Złoczów». Мацей Бабніс на підставі інвентаря костьолу від 1937 р. вказує, що орган у 1905 році збудував Алоїз Конєчний з Ясинова, який відомий, як органобудівник з 1900 року. Це єдиний органи цього майстра, що зберігся в Україні.
Після Другої світової війни костьол залишався діючим, це, напевно, зберегло орган. Інструмент має два мануала, педаль, 13 регістрів, трактура механічна. На початку ХXI ст. стан органа був поганий: 5 регістрів не звучали зовсім, в інших регістрах окремі клавіші були беззвучні і западали, на багатьох клавішах слонова кістка витерлась до дерева, але, загалом, орган грав і використовувався для богослужінь. Збереглась стара педаль, за допомогою якої колись накачувалось повітря в міхи, але вона не використовується – діє електродвигун.
У 2009 році орган ремонтували майстри з Польщі, але він вимагав більш ґрунтовних робіт. У 2013 році почалась глибока реставрація органа з метою повернення його до первісного вигляду. Контракт на реставрацію був підписаний з майстром Віталієм Чижевським в якості керівника проекту. Влітку 2014 роки над реставрацією органної шафи і її декору працювала польсько-українська команда реставраторів, які по суті навіть у Золочеві не були, оскільки демонтаж і монтаж всього інструменту робив своїми силами Віталій Чижевський, який повністю розібрав орган і провів роботи з аналізу дефектів. Весь проект фінансує Міністерство культури та національної спадщини Польщі, але коштів виділяється недостатньо, вони надходили нерегулярно, тому реставрація затягнулася до 2019 року. В серпні 2019 реставрацію закінчили, 28 числа відбулась урочиста церемонія освячення органа. Див. розділ "Новини" - https://www.organy.lviv.ua/news

 

Zolochev 04

до ремонту

Zolochev 07

після ремонту