Поморяни. Костьол Пресвятої Трійці


У 1882 році в костьолі був встановлений орган. У 1889 р. Ігнацій Жебровський здійснив його ремонт. В свідоцтві, виданому Ігнацію Жебровському настоятелем костьолу було зазначено, що у відреставрованому органі майстер додав 4 нові голоси, міхи і механіку привів до придатності в обумовлений угодою час. Дописано нижче, що зараз майстер переробляє орган для Золочева.
На початку 1980-х років костьол не діяв, а в ньому знаходився ще не зовсім зруйнований орган. Його вирішили перевезти до Львова і відновити. Під час демонтажу органа з рами вилетіли цвяхи незвичайного вигляду: ковані, чотиригранні, з двома зубцями-вухами для покращення щеплення з матеріалом. Експерти-історики вказали, що такі цвяхи виготовляли до початку XVIII ст. і вже траплялися у їхній практиці. Таким чином, вдалось визначити, що корпус органа був виготовлений у XVIІ–XVIII ст. Орган перевезли до Музею історії релігії, де він не діяв, а в середині 2000 років був переданий до Вірменського кафедрального собору у Львові, де також не був зібраний.
В кінці 1980-х років священники з Поморян стали вимагати повернення свого органа, але стан його корпуса був таким, що міг не витримати нового далекого переміщення. Між церковною громадою та працівниками Музею була досягнута домовленість про переміщення до поморянського костьолу іншого органа, який колись був перевезений в Музей із Закарпаття. Цей орган був виготовлений майстром Юліусом Гуно з Пряшева. Його фабрика активно діяла у 1920–1930 роках; на Закарпатті збереглись ще декілька органів цього майстра. На пульті управління є 6 клавіш: чотири клавіші включення регістрів, копули октав та включення усіх регістрів (Forte). Ігровий стіл винесений із корпусу органа в окрему конструкцію, яка міститься праворуч від органа за балюстрадою хорів. Таке конструктивне рішення є нетрадиційним для таких малих органів. Орган не діє: спроба переробити трактуру з механічної на електромеханічну не увінчалась успіхом. Усі елементи інструмента перебувають у справному стані, тому його відновлення цілком можливе. Якщо це станеться, то орган стане найменшим діючим органом.

 

Pomorany 02