Черкаси. Училище культури

 

Театральний орган-оскалід фірми «E.F. Walcker», opus 2113, який перебував до 1950-х років в Одеському театрі опери та балету був списаний і демонтований. Директор Черкаського музучилища Анатолій Конотоп домігся в Міністерстві культури СРСР дозволу на передачу органа в Черкаси, і в 1968 році орган був перевезений. Відновлення органа протягом майже трьох років здійснювали професор Київської консерваторії Арсеній Котляревський, його син, доцент консерваторії Іван Котляревський і старший органний майстер Олександр Розельман. Під час реставрації в конструкцію органа були внесені чимало вимушених змін: застосовували те, що було в наявності. У 1972 році орган знову зазвучав, але вже без спецефектів, виключно як концертний і навчальний інструмент.
Навесні 1981 року після аварії даху орган вимагав капітального ремонту, на виконання якого були потрібні значні кошти. Тільки у 1985 році органний майстер і органіст Віталій Півнов зі Львова взявся за ремонт, але справа просувалася дуже повільно. У 1996 році до роботи були залучені органні майстри з Дніпропетровська Анатолій Юрійчук і Євген Токалов. Протягом 5 років тривали реставраційні роботи. Зусиллями майстрів орган поступово набував закінченого вигляду. 30 березня 2001 відбулась урочиста церемонія відкриття органного залу і перший концерт на оновленому органі.
Від одеського оскаліда збереглись ігровий стіл, значна частина труб, віндлади, елементи трактури. При відновленні інструмента було змінено розподіл регістрів між мануалами, замінені деякі регістри. Відтворений інструмент має 18 регістрів, три мануала, педаль, електропневматичну трактуру, 1470 труб, які розміщені в спеціальній кімнаті площею близько 100 кв. метрів позаду проспекта. Мануали мають по 61 клавіші, педаль - 30 клавіш, 12 з них – суто педальні, інші дублюють нижні клавіші мануала.

 

Cherkassy 04 a

 

Cherkassy 05 a