Одеса. Cобор Успіння Пресвятої Діви Марії

 

Перший орган для храму був виготовлений у 1888 році німецькою фірмою «W. Sauer», мав 24 регістра і знаходився на хорах над центральним входом. Костьол був закритий з 1935 року, тут був болгаро-німецький клуб, краєзнавчий музей, після війни – спортивний зал. Костьол функціонував під час румунської окупації і деякий час після війни. З 1949 по 1991 роки храм не використовувався для культових потреб, внутрішні приміщення були істотно змінені: знищені колони, мармурове покриття підлоги, оздоблення, церковні меблі. Орган також пропав. Диспозиція органу не збереглася: під час війни 1941-1945 років архів з документацією був втрачений.
Католикам повернули споруду 9 серпня 1991 року, вона було в напівзруйнованому стані. Лише у 2008 році були закінчені відновлювальні роботи і храм знову отримав доглянутий вигляд.
Ідея про необхідність повернення до костьолу духового органа належить єпископу-ординарію Одесько-Сімферопольської дієцезії Броніславу Бернардському.
Орган був подарований приходом костьолу св. Андрія Боболи, де він знаходився від побудови у 1978 році, і привезений з Польщі отцем-канонником Ришардом Пучіловскім за сприянням єпископа Броніслава Бернардського і отця Даніеля Кулаковського. Інструмент роботи польського органіста і органного майстра Тадеуша Райковського з міста Влоцлавек був побудований в 1978 році і знаходився в костьолі св. Андрія Боболи в місті Білосток Підляського воєводства. Орган має 28 регістрів в двох мануалах і педалі, 1922 труби; ігрова і реєстрова трактури - пневматичні, віндлади - мембранного типу, ігровий стіл - пересувний. Встановлення та налаштування органа в одеському храмі здійснив органний майстер Томаш Климчук (Польща).

 

Odessa kat 05a