Шрайнер Шандор Амбрушович (Ужгород) – кларнетист, тараготист і органний майстер
Шандор Шрайнер народився в Мукачево, дитячі роки пройшли у Солотвино. З 5-го класу середньої школи почав вивчати музичну граматику у Солотвинській дитячій музичній школі грою на кларнеті. В 1991 році вступив до Ужгородського державного музичного училища ім. Д.Є. Задора, яке закінчив з відзнакою у 1995 році як кларнетист. З того ж року був запрошений у оркестр Закарпатського народного хору, де працює солістом кларнетистом-тараготистом* до нинішнього часу (тарагот – Духовий музичний інструмент, дещо більший за кларнет і інший за конструкцією, вважається угорським народним інструментом, популярний також у деяких інших країнах). Шандор Шрайнер є навідомішим і найпопулярнішим професійним тараготистом Закапатьского краю. Крім виконавської діяльності займається композиторьскою практикою, аранжуючи народні пісні для виконання їх у складі хору.
Паралельно, навчаючись у музичному училищі, пройшов курс настроювання клавішних інструментів і вже понад 20 років практикує обслуговування та реставрацію фортепіано. З 1996 року працює настроювачем-регулювальником фортепіано в Ужгородській дитячій музичній школі ім. П.І. Чайковського.
У 2001 році вступив до Київського Національного університету культури і мистецтв, який у 2005 році закінчив з відзнакою та отримав кваліфікацію «викладач, диригент оркестру та концертний виконавець».
У 2015 році Ш. Шрайнер відсвяткував 20 років своєї професійної діяльності як кларнетист та тараготист. З цієї нагоди та до 70-ти річчя Заслуженного академічного Закарпатського народного хору відбувся концерт оркестру, хору та солістів на рідній землі Шандор – у селищі Солотвино.
В тому ж році побачила світ книга «Тарагот – міст між моїм серцем і душами глядачів» укладальником якої був Шандора. У лютому 2017 року він став лауреатом обласної премії імені Д. Задора у галузі музичного і виконавського мистецтва.
З 2010 року освоїв професію органного майстра, обслуговує духові органи у церквах Закарпаття. Влітку того ж року розпочав реставрацію першого органа в своїй практиці, який знаходиться у берегівській реформатській церкві. Завдяки цій роботі його діяльність як органного майстра стала відомою і його почали запрошувати до реставрації і настроювання органів у інших церквах по всій Закарпатській області. Завдяки його зусиллям до 2013 року у дев’яти реформатських церквах після довгого мовчання зазвучали органи. Однією з найважчих моїх робіт цього року був орган фірми «Rieger» у с. Малі Геївці, який не працював 68 років. Згодом прохання про реставрацію та настроювання органів почали надходити і з римо-католицьких храмів області. Ш. Шрайнер є єдиним органним майстром на Закарпатті.
Найважливіші проведені роботи:
- відреставрована педальна клавіатура та настроєний орган у кафедральному соборі св. Мартина м. Мукачево;
- очищений від сміття та настроєний інструмент римо-католицького храму св. Анни та Йоакима у м. Хуст;
- здійснено капітальний ремонт із заміною багатьох частин, проведена чистка труб з подальшим інтонуванням та настройкою всього інструменту у храмі св. Анни м. Чоп;
- з 2015 року працює майстром з обслуговування концертного органа «Rieger-Kloss» у Закарпатській обласній філармонії;
- у 2018 році здійснив ремонт великого концертного органа у Львівському Будинку органної та камерної музики;
- у січні 2019 року повністю настроїв орган рівненської Обласної філармонії.
Загалом за останній час провів ремонтні, відновлювальні та настроювальні роботи на 26 органах. Готує до видання книгу «Органи Закарпаття», в якій будуть представлені усі 58 органів краю.