Наталія Дмитрівна Висіч † (Ужгород) – органістка, педагог, солістка Закарпатської обласної філармонії, Заслужена артистка УРСР (1991)

 

Наталія Дмитрівна Висіч (21.08.1951 – 22.06.2013) народилась в Мукачеві. Батьки приділяли увагу естетичному вихованню, то ж не випадково, що по завершенню навчання в Мукачівській музичній школі (викладач – Шапран Л. Л.), вона приїхала до Ужгорода для продовження навчання в Ужгородському державному музучилищы, де стала студенткою по класу фортепіано (викладач Волковська М.С.) і по класу органа у одного з найвидатніших закарпатських композиторів,  заслуженого діяча мистецтв України Степана Мартона. Саме ця зустріч стала однією із найбільш визначальних у житті Наталії Висіч.

В 1970 році Наталія поступила до Київської державної консерваторії, де займалась фортепіано в класі професора Снегірьова А.М. та по органу в класі професора Котляревського А.Н. По завершенню навчання їде працювати у Черкаси. Згодом  вона продовжила вдосконалення по органу в аспірантурі при Київській консерваторії та на стажуванні при Московській консерваторії (1984; керівник – проф. Л. Ройзман).

В 1978 році керівництво області ­запросило Наталію Висіч на роботу солісткою-органісткою Закарпатської обласної філармонії, де вона працювала до останньогодня свого життя.

Працюючи в Закарпатській філармонії, вона об‘їхала з концертами практично всю Україну, Росію, Прибалтику, Середню Азію, країни центральної та східної Європи, неодноразово була дипломанткою та лауреаткою республіканських та міжнародних конкурсів в Польщі, Словаччині, Німеччині,  Франції.  За час своєї кар’єри вона успішно співпрацювала з видатними органістами та диригентами сучасності, зокрема: Б. Руденко, О. Басистюк, Б. Которовичем, П. Полухіним, Г. Вазіним, А Шароєвим, Р. Філіпчуком, Р. Коффманом. На обласній сцені Наталія Дмитрівна часто виступала з симфонічним і камерним оркестрами філармонії, кращими вокалістами та інструменталістами краю.

Поряд з виконавською діяльністю Наталія Висіч з великим натхненням передавала таємниці свого ремесла молодому поколінню. Так, з 1985 року за ініціативою директора музичної школи № 1 Яна Шляхти відкривається перший в Україні клас органа в музичній школі, з 2006 року завдяки співпраці з дирекцією Ужгородського державного музичного училища вдалося  відновити органний клас в цьому закладі. Широкий резонанс та авторитет та популярність здобув започаткований у 2008 році міжнародний молодіжний органний фестиваль, який проводиться з того часу щорічно.