Марек Герчак (Стрілковичі – Вроцлав) – церковний органіст, музичний організтор і педагог

Марек Герчак народився у селі Стрілковичі Самбірського району, в 70 км від Львова. Дитинство проходило під впливом музичного фольклорного середовища, в якому часто звучали українські та польські народні пісні та колядки. На формування музичного світогляду впливало також те, що мати грала на баяні. У п'ятому класі він розпочав навчання на кларнеті у музичній школі в Самборі, брав приватні уроки для церковного органуваня, бо у сільскій церкві бракувало органіста. Досить швидко під керівництвом органістки Мостиської і Самбірської парафій Кристини Гузар опанував гру на органі. У липні 1996 року після короткого навчання, але наполегливих щоденних самостійних тренувань у віці 13 років він розпочав грати недільні меси у костьолі в рідних Стрілковичах.
Після допомоги в опануванні меси від органіста Мечислава Фабіна з Самбора, Марек був допущений грати меси також у сусідніх селах, зокрема в Дублянах, Радловичах, Чукві і Старому Самборі. Таким чином, він отримав багато практики: грати чотири меси в неділю і дві в суботу.
Після закінчення музичної школи він почав навчання в педагогічному коледжі у Самборі, одночасно практикував початкове викладання – ведення дитячих музичних колективів. Потім навчався на факультеті музики та педагогіки Педагогічного університету ім. Ів. Франка в Дрогобичі.
Під час цих занять працював викладачем у своєму власному колегіумі в Самборі – викладав акордеон, диригування та спів, був хор-концертмейстером. Академічні викладачі відкрили у Марека Герчака чудовий голос, сильний і придатний для оперного співу. Під керівництвом хормейстера Олега Кигилика він відкрив секрети співу. Викладачі закликали Марека Герчака скласти вступні іспити в Академії музики у Львові, які він успішно витримав, але навчатись не став. У тому ж 2005 році він здобув першу премію на конкурсі вокалістів Ісидора Вимера у Львові. У 2006 році отримав III премію на конкурсі вокального мистецтва "Мистецтво XXI століття" у Києві-Ворзелі. У 2007 році став фіналістом IV Національного конкурсу вокалістів Х.Хальська-Фігалковська у Вроцлаві і виграв II премію, отримав спеціальний приз за краще виконання пісні С. Монюшка на VIII конкурсі Монюшко в Білостоці. Брав участь у VI Міжнародному конкурсі вокалістів С. Монюшко у Національній опері Варшави ім. Адама Дідура та XII Міжнародному конкурсі вокального мистецтва Ади Сарі в Новому Сончі.
Він працював органістом у парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Лешно біля Перемишля, у муніципальному хорі «Гомін» у Львові, у Львівській філармонії, польській школі. М. Конопницької у Львові, співпрацював з філармонією в Хмельницькому (Проскурові).
У здобутку Марека Герчака – декілька книжок про історію рідних Стрілковичів, безліч створених ним музичних колективів, які отримали публічне визнання – тільки їх перелік міг би зайняти багато рядків.
З серпня 2011 року він проживає у Вроцлаві. У 2011-2017 роках він працював у Вроцлавській опері, а також учителем музики. Він є органістом в парафії Різдва Пресвятої Діви Марії в селі Смолець під Вроцлавом. У 2013 році заснував і керував хором, який щонеділі співає під час Святої меси в місцевому храмі, виконує концерти в сусідніх містах. Чотирирічна робота хору була увінчана компакт-диском під назвою "Говори ім'я Господа". Хор, спільно з парафією, є організатором серії благодійних концертів для ремонту органа в Смолеці. На початку 2017 року М.Герчак заснував і став керівником духового оркестру, який працює в муніципальному культурному центрі Вроцлава. Після 17 років перерви він може грати в цьому оркестрі на кларнеті, з якого колись починав свою музичну науку.